
Třapatka nachová: ÚČINKY
V samotnému úvodu dnešního článku vás nejspíš překvapím. Alespoň pro mě tohle zjištění bylo velmi překvapující. Víte, že v nadpisu mám chybu? Správný název je TŘAPATKOVKA NACHOVÁ (latinsky Echinacea Purpurea).
Třapatky i třapatkovky jsou na první pohled velmi podobné rostliny. Liší se vzhledem květního terče a především jedním podstatným detailem. Třapatkovka (Echinacea) je léčivá, třapatka (Rudbeckia) nikoliv. Když ale narazíte na „třapatku“ s „Echinaceou“ v závorce, nemusíte mít obavu. Jedná se o léčivou rostlinku. Výrobce jen zachoval zastaralý český název.
Původní domovinou třapatkovky je Severní Amerika. Původní obyvatelé (domorodí indiáni) používali odvar z kořene rostliny k léčení různých neduhů. Ošetřovali jím rány způsobené úrazem nebo útokem zvířat a hmyzu. Žvýkáním kořene třapatkovky si ulevovali od bolestí.
Dnes sušenou Echinaceu nebo tinkturu seženete v každé lékárně nebo obchůdku s přírodními doplňky stravy. Bývá součástí komplexních směsí pro podporu imunity.
Echinacea se využívá celá. Zpracovává se kořen, listy i květ. Echinacea je silná bylinka. Řiďte se doporučeným dávkováním na přípravku.
V případě domácí výroby se o doporučeném užívání raději poraďte s odborníkem přes bylinky. Je vhodné dodržovat pauzy mezi jednotlivými kúrami.
- Odvar z třapatkovky (třapatky)
Můžete si připravit odvar z kořene rostliny. Nakrájený čerstvý nebo sušený kořen Echinacey vařte 20 minut. Dávkujte 1 čl na 1/4 l vody.
- Echinacea čaj
Dávkování je opět 1 čl na 1/4 l vody. V tomto případě zalijte vroucí vodou květ nebo list třapatkovky. Luhujte 10 minut. Čaj z Echinacey můžete užívat vnitřně nebo jím potírat zvenčí zanícená místa.
- Tinktura
Tinkturu z Echinacey seženete v lékárnách nebo specializovaných obchodech. Dodržujte doporučené dávkování z etikety výrobku.
Tinkturu si můžete připravit i doma v poměru 1 díl nasekaných částí rostliny na 3 díly alkoholu vhodného k vnitřnímu užití. Po 14 dnech až po 1 měsíci je macerát připraven k užívání.
- Doplněk stravy s Echinaceou
Třapatkovka (třapatka) je často součástí hotových preparátů. Doplňky stravy s Echinaceou běžně najdete v lékárnách.
Echinacea má široké spektrum účinku. Je taky velmi vhodná do kombinací s dalšími přírodními léčivy.
Tady umístím malý disclaimer. Součástí mé práce je například psaní popisků pro e–shopy. Proto vím, že existují legislativní omezení pro zdravotní tvrzení. Na svém blogu ale nic neprodávám. Proto si dovolím vám tady vyjmenovat možné pozitivní účinky Echinacey, které jsem vyhledala na internetu. Kdybyste chtěli nahlédnout do problematiky zdravotních tvrzení, tady je odkaz.
Echinacea přímo působí na imunitní systém. Ovlivňuje jeho buňky – bílé krvinky, granulocyty a makrofágy. Kromě posílení imunity třapatkovka sama ničí bakterie, viry a plísně díky obsaženému echinakosidu, přírodnímu antibiotiku.
Třapatka pomáhá při nachlazení, zánětech dýchacích cest a virózách. Působí jako antioxidant.
Pomáhá při tlumení bolesti hlavy, zubů, krku a břicha. Ulevuje od bolesti svalů a kloubů. Vhodná při bolestivých zánětech.
Echinacea prospívá močovým cestám a ledvinám. Samozřejmě při zachování doporučených dávek. Taky se osvědčila při vaginálních infekcích a problémech s prostatou.
Stejně jako jiné bylinky i Echinacea může u citlivých jedinců vyvolat hypersenzitivní odpověď. Pokud trpíte jinými alergiemi, zavádějte bylinku opatrně. Při alergii na třapatkovku neužívejte vůbec.
WHO nedoporučuje domácí užití při léčbě HIV, tuberkulózy, leukémie a roztroušené sklerózy.
Nevhodné je užití Echinacey při horečce, v těhotenství a v období kojení. Použití u velmi malých dětí konzultujte s lékařem.
You May Also Like

[RECENZE] Menstruační kalhotky SNUGGS
11 prosince, 2021
[TIP] Jak označit všechny zprávy jako PŘEČTENÉ (gmail)
2 prosince, 2022
One Comment
Pingback: